-
Az alábbi videófelvételen somogyi páros gyermek improvizációt láthatunk. A gyermektáncosok az órán tanult figurákból mutatják be rövid motívumfűzéseiket.
-
Az alábbi videófelvéten somogyi ugrós és lacsú csárdás oktatását láthatjuk. A bemutató órát Béres Ankó és Appelshoffer János néptáncoktatók tartották, a felvételen szereplő táncosok 10-12 évesek.
-
A Zala megye déli részétől Somogyon és Baranyán keresztül egészen a tolnai Völgységig s észak felé a Balatonig és a Mezőföldig húzódó nagy terület az egyik legfontosabb táncdialektusunk. A magyar tánckincs régi rétegének legrégiesebb típusait és változatait itt találjuk meg. Feltűnő, hogy az új stílusú táncok itt nem tudták azt a népszerűséget elérni, amit például az Alföldön, s kisebb jelentőségűek e vidék táncéletében, vagy pedig hiányoznak a régibb tánctípusok javára.
-
A nyugati táncdialektus a következő földrajzi egységeket, illetve az e területen élő népcsoportjainak tánckincsét foglalja magában: a Dunántúlt, a Felföld nyugati felét, az Alföld nyugati sávját, vagyis a Duna–Tisza köze Duna menti részét, továbbá a szlavóniai magyar népszigetet.