-
Az alábbi videófelvéten jobbágytelki páros táncok (korcsos, szöktetős) oktatását láthatjuk. A bemutató órát Béres Anikó, Appelshoffer János néptáncoktatók tartották, a felvételen szereplő táncosok 14-18 évesek.
-
Az alábbi videófelvételeken Jobbágytelki korcsos és szöktetős improvizációt láthatunk. Az oktatók és a gyermektáncosok egyaránt az órán tanult figurákból mutatják be rövid motívumfűzéseiket. A táncokat 2 kameraállásból rögzítettük, így jobban láthatóak az előadott figurák.
Oktatók: Béres Anikó és Appelshoffer János
-
A régi Maros-Torda megye déli felén a Maros, a Nyárád és a Kis-Küküllő közén fekvő Marosszék a Székelyföld legsűrűbben lakott északnyugati vidéke. Legnagyobb központi települése Marosvásárhely. Marosszék két kisebb táncdialektusra oszlik: 1. A Maros–Nyárád–Kis-Küküllő közi teljesen magyar lakosságú keleti részre és 2. a Maros-jobbparti, románokkal vegyes lakosságú ún. Székely Mezőségre, melyhez a Szászrégen környéki magyar falvak tánckultúrája is hasonló.
-
Erdély földrajzi és nemzetiségi helyzete, önálló történeti fejlődése sajátos tánckultúrát eredményezett. Ebben együtt érvényesül a hagyományok töretlen megőrzése és szerves fejlesztése, a néprajzi tagoltság sokszínűsége, a különféle népek kapcsolatainak gazdagító hatása. Végeredményben több európai táncdialektus és történeti táncstílus elemeit egyesíti.
Barcaság,
Bukovina,
Erdélyi,
Gyimesi csángók,
Hétfalusi csángók,
Kalotaszeg,
Maros-Küküllő,
Marosszék,
Mezőség,
Moldvai csángók,
Székelység